Je to taková jednoduchá věc. Plotýnka s nožičkama. Postavíte si ji, kam chcete a bez obav můžete začít vařit. U těch elektrických je teda ještě potřeba vyhledat zdroj napájení. Pokud přemýšlíte nad jednoduchostí tohoto kuchyňského vybavení, je zde jedna hlavní otázka. Varná stolička plynová, nebo elektrická?

Varná stolička plynová.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, varná stolička je jednoduché zařízení. Jedná se o jednoduchou 4 hranou konstrukci, která má uprostřed plotýnku na vaření. Varná stolička plynová má však vývod na plyn. Mezi její hlavní výhody patří to, že je možné ji i s bombou na plyn přesouvat všude, kde je potřeba. Díky tomu může stát klidně i uprostřed místnosti a není pro ni nutné hledat elektrickou zásuvku. Nevýhodou je hlavně její objem. Jelikož je její varná technologie založena na spalování plynu, tak je nutné do ní nějakým způsobem přivést plyn. Díky tomu, může být tato stolička vcelku objemnější. Buď je nutné ji postavit někde poblíž plynové přípojky anebo, u objemnější varianty, k ní připojit plynovou bombu. Pokud máme ale dostatečně malou plynovou bombu, tak ji můžeme zkusit schovat pod plotýnku. Díky tomu, bychom získali zařízení, které je lehce přenosné, ale málo vydrží. Menší bomba plynu znamená méně plynu na zásobování plotýnky pro vaření. Pokud to teda necháme tak, budeme muset počítat s menším časem na vaření a častějším doplňování plynové bomby.

Varná stolička elektrická.

Tato stolička je méně náročná na prostor. Bohužel není tak variabilní, jako plynová stolička. Její varná technologie totiž spoléhá na neustálý přísun elektrické energie. Tím pádem, je nutné ji vždy mít připojenou k elektrické síti. Další nevýhodou elektrické plotýnky je fakt, že se musí nejprve nahřát na danou teplotu a až potom je připravena k použití. Tím se doba určená pro vaření vcelku zvýší. Kvalitnější plotýnky se dokážou nahřát na maximum klidně během několika minut. U těch levnějších a méně kvalitních to může trvat 10 a více minut. Proto je jejich použití vcelku více omezeno časem a místem umístění.

Pokud tedy potřebujete rychleji nahřátou plotýnku a máte méně času na vaření a zároveň chcete lepší umístění stoličky, volil bych plynovou. Pokud nemáte problém s nahříváním plotýnky a místo se snadným přístupem k zásuvce není problém, volil bych stoličku elektrickou.